RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Aşılama Tedavisi

  Aşılama Tedavisi

  AŞILAMA TEDAVİSİ (IUI)

  Aşılama tedavisi kısırlık tedavisindeki yöntemlerden biridir. Üreme problemi olan çiftler için hamile kalmaya yardımcı olacak, akla gelen ilk tedavi yöntemlerinden biri aşılama tedavisidir. Çiftler, çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, en az bir yıl boyunca korunmasız ve düzenli olarak / gün aşırı ilişki denemesinde bulunmaları gerekir. Hatta bu süre, 35 yaş ve üzeri için altı aydır. Ortalama altı aylık korunmasız ilişki denemesinin ardından hamile kalınamamışsa doktora başvurulması gerekmektedir ve uygun görülürse aşılama tedavisi yapılmalıdır.

  Aşılama Tedavisi Yöntemi Nedir / Nasıl Yapılır?

  Bay ve bayana infertilite açısından gerekli muayeneler ve tetkikler yapıldıktan sonra, çift aşılama yöntemi (IUI) için uygun görülürse, öncelikle bayan hastaya yumurtalıklarının uyarılması için bir takım ilaçlar kullandırılır. Yumurtaların sayı ve boyutunu elde tutmak amacı ile hastaya sürekli yumurta takibi yapılmalıdır. Oluşturduğumuz yumurtalar, yeterli sayı ve büyüklüğe ulaştıktan sonra, o yumurtaları çatlatmak için çatlatma iğnesi ile son iğneyi uyguluyoruz. Çatlatma iğnesi yapıldıktan ortalama 36 saat sonrasında yumurtalar hazır durumda olduğundan dolayı aşılama işleminin yapılması gerekmektedir.
  Aşılama tedavisi için erkek hastanın spermleri laboratuarda özel olarak hazırlanır ve rahime transfer için hazırlanır. Spermlerin de hazır olması ile bayan, transfer yapılacak işlem odasına alınır ve jinekolojik muayene pozisyonunda hazırlanır. Rahim içerisine özel spekulum yerleştirilir ve rahmin içi temizlenir. Laboratuarda özel olarak hazırlanan spermler uygun biçimde, dikkatlice rahim içerisine yerleştirilir ve tedavi tamamlanır.

  Aşılama Yöntemi Zor Bir İşlem Değildir…

  Spermler, aşılama tedavisi için hazır konuma getirildikten sonra aşılama işleminin tamamlanması yani rahime transferin sağlanması ortalama 10 dakikadır. Ardından yarım saat kadar istirahat etmek yeterlidir ve hasta kalkıp normal hayatına devam etmektedir. Sadece ağır işten kaçınılması gerekmektedir ve gebelik testine kadar ilişki perhizinde bulunulmalıdır.
  Aşılama, kesinlikle ağrılı bir işlem değildir.

  Aşılama Tedavisi Kimlere Önerilir?

  • Ortalama 1 yıl ilişki denemiş fakat hiç hamile kalamayan, infertil bayanlara,
  • Düzenli ilişkiye giremeyen çiftler için,
  • Sperm sayısında ve kalitesinde azlık olan erkeklere,
  • PCOS (polikistik over sendromu) olan bayanlara,
  • Boşalma sıkıntısı yaşayan erkeklere,
  • Endometriosiz

  gibi durumlarda çiftlere aşılama yöntemini önermekteyiz. Bu sayede hamile kalma oranını 18% – 24% oranında artırmış, hamile kalmayı hızlandırmış oluyoruz.

  Çiftlerin Aşılama Tedavisine Uygun Olması İçin;

  • Transfer yapılacak rahim, gebeliğe uygun durumda olmalıdır.
  • Erkekte az da olsa sağlıklı sperm hücresi bulunması gerekir.
  • Bayanın yumurta rezervi ve kalitesi iyi durumda olmalı.
  • Bayanın tüplerinin açık durumda olması gerekmekte
  • Bayanda, bebeğin tutunmasını engelleyecek herhangi önemli bir miyom veya kist bulunmaması gerekmektedir

  Gebelik Testi

  Aşılama tedavisi yapıldıktan ortalama 12 gün sonra kanda gebelik testi yapılmalıdır. Erken yapılan testlerde doğru sonuç alınmamaktadır. Kan testi dışındaki (idrar testi vb.) yöntemler sizi yanıltabilir.