RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Azospermi

  Azospermi

  AZOSPERMİ NEDİR?

  İki kez sperm analizi yapılmasının ardından sperm hücresi bulunamadığı taktirde, azospermik bir durum ile karşılaşmış oluyoruz. Çok sık görülmeyen azospermi durumu, erkeğin menisinde hiç sperm bulunamamasıdır. Bu durum, yapılan spermiogram testi ile anlaşılmaktadır. Azospermi kısırlık sebebidir.
  Tabi ki, menide sperm olmaması o kişide hiç sperm üretimi olmadığı anlamına gelmemektedir. Kişiye uygun, tese, tesa vb. tedavi yöntemleri ile testislerden az da olsa sperm elde edilme imkanı olabilir. Bu tedaviler öncesinde hastanın fiziki muayenesi, sperm kanallarının kontrolü, bazı temel kan testleri vb. kontroller yapılmaktadır.
  Sperm üretiminin olması fakat erkeğin menisinden canlı sperm hücresi çıkmaması durumunda, az önce de söylediğimiz gibi, spermlerin bulunduğu sperm havuzundan uygun yöntemlerle canlı hücre alınması gerekmektedir.Azospermi nedir gelin inceleyelim.

  SPERM ÜRETİMİNDEKİ BOZUKLUKLAR NERDEN KAYNAKLANIR?
  AZOSPERMİNİN SEBEPLERİ:
  • Hastanın Testis yetmezliğinden,
  • Genetiği bozan hastalıklarının olması,
  • Ergenlik çağında yaşanan hormon bozuklukları,
  • Spermi üreten hormonların salgılanamaması, sperm üretiminde bir bozukluk olması durumunda,
  • Cinsel ilişki ile geçen hastalıklardan, enfeksiyonlardan oluşan testis tıkanıklığının olması,
  • Sperm kanalları açık olan erkeklerin testislerinde olgun sperm hücresi bulunamaması,
  • Doğuştan sperm kanallarının olmaması,
  • Sperm kanallarının cerrahi işlemle bağlanması,
  • Spermi baskılayan özelliği olan ilaçların kullanımı,
  • Kistik Fibroz,
  • Tüberküloz,
  • Vas deferenslerin olmaması,azospermin başlıca nedenlerindendir…
  AZOSPERMİNİN TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

  Azospermi sperm yokluğu durumudur. Azospermiyi tedavi etmek için, kişiye uygun tedavi yöntemleri kullanılmalıdır. Hastanın probleminin ne olduğu anlaşıldıktan sonra hangi tedavi uygulanacağına karar verilir.
  PESA (Perkutan Epididimal Sperm Aspirasyonu) ve PTSA (Perkutan Testiküler Sperm Aspirasyonu) yöntemleri ile testis açılmadan, ciltten özel iğne yardımı ile olgun sperm hücresi bulmaya çalışılır. Eğer olgun hücre çıkmaz ve sonuç alınamazsa, testis dokusundan biyopsi alınarak yapıldığı TESE (Testiküler Sperm ekstraksiyonu) uygulamasına geçilir.
  Başka bir alternatif olarak da, testislere daha az zarar veren Mikro Tese (Mikroskop Altında Testiküler Sperm Ekstraksiyonu) tedavisi vardır. Mikro TESE, adından da anlaşılacağı gibi mikroskop altında uygulanan bir yöntemdir.
  Tüm bu yöntemlerden, sperm bulunma olasılığının 50% oranında olduğunu bilmemiz gerekmektedir.
  TESA, TESE, Mikro TESE işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi için, sitemizin tüp bebek bölümündeki ‘‘TESA – TESE’’ bölümünden yararlanabilirsiniz.

  Azospermi HİÇ SPERM BULUNAMAMASI DURUMUNDA

  Doğal yoldan sperm hücresi çıkmayan erkek hastalar için uygulanan PESA, PTSA, TESE, TESA, MİKRO-TESE gibi tedavi yöntemlerinden de olumlu bir sonuç alınamadığı taktirde uygulanabilecek en son tedavi sperm donasyonu (sperm nakli) olur.
  Bağışlanan spermlerin bulunduğu sperm bankasından, hastaya en uygun olan kişinin spermleri seçilir ve tüp bebek tedavisi sırasında, bayanın yumurta hücreleri ile laboratuar ortamında birleştirilir.
  Bankadan alınan spermlerle, anne adayının yumurtalarının döllenmesinin ardından, döllediğimiz embriyolar bayanın rahmine yerleştirilir ve çiftimiz tüp bebek tedavisi ile anne/baba olma şansını büyük oranda yakalamış olur.