Globozoospermi Nedir ?
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Globozoospermi Nedir ?

  Globozoospermi Nedir ?

  Globozoospermi

  Kısırlık kadın ve erkeklerde farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Erkeklerde belirli sebepleri mevcut olan kısırlık, kadınlarda çok çeşitli şekillerde ortaya çıkabiliyor. Bunlardan bir kaç tanesi saymak gerekirse en başta gelenler aşırı stres, rahim ve yumurtlama bozuklukları olarak belirtilebilir.
  Erkeklerde ise sperm hızı ve adedindeki düşüklükler, sperm yapısının farklı olması, sperm başlarının büyük ve fazla yuvarlak olması olarak sıralanabilir. Erkeklerde oluşan bu son sorunun adına tıp dilinde globozoospermi deniyor.

  Globozoosperminin Tedavisi Var mı?

  Globozoospermi, erkeğin üreme hücrelerinin yani sperm başlarının büyük ve yuvarlak olması, ayrıca spermlerin golgi aygıtı ve lizozomları bolca üreten akrozomlardan yoksun olması olarak açıklanabilir.
  Akrozomlar, spermlerin baş kısmındaki çekirdeğin üzerinde yer alırlar ve üreme için olması gereken en önemli üreme parçasıdır. Globozoosperminin tüp bebek tedavi yönteminde ne yazık ki anne ve baba olma şansını yarı yarıya düşürüyor.

  Globozoospermili Hastalarda Tüp Bebek Tedavisi

  Bu tür hastalarda şansı oldukça düşüren en büyük etken akrozom yoksunluğu. Spermler gelişemediği için ana rahminde tutunamama olasılıkları çok yüksek fakat az miktarda dahi bulunsa sperm yıkama yöntemi ile kaliteli spermler seçilerek yumurta aktivasyonu sağlanabilir.

  Kısmi Globozoospermi Nedir?

  Kısmi globozoospermi, tam globozoospermiye oranla az da olsa akrozom bulunduran spermlerin erkekte var olması anlamına gelir. Bu sayede erkek için az da olsa bir şans var demektir.
  Yumurta aktivasyonu için çok önemli olan akrozomlar daha çok kaliteli spermlerde bulunuyor. Ayrıca bu hastalığın tamamen bir tanısı yok ve bilinmeyen nedenlerden kaynaklı anormal sperm bozuklukları olarak da adlandırılabilir.

  Globozoospermi Nasıl Anlaşılır?

  Bu rahatsızlık erkeğin kendisi tarafından anlaşılabilecek bir rahatsızlık değildir. Kaldı ki kişinin erkekliği veya haz duygusu ile bir alakası yoktur, zira haz duygusu yüksek erkeklerde de görülebilmektedir.
  Bunu anlamanın tek yolu var o da alanında uzman bir doktor ile görüşmek. Globozoosperminin neden meydana geldiği hala çözülememekle birlikte, kadınlardaki yumurta bozukluğu gibi düşünülebilir. Tüp bebek için başvuran ailelerde yapılan sperm şekli incelemesi ile de doktorlar çoğunlukla bu tanıyı koyabiliyorlar.

  Yorumlar