RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Kıbrıs Yumurta Donasyonu

  Kıbrıs Yumurta Donasyonu

  KIBRIS YUMURTA DONASYONU

  Kıbrıs Yumurta donasyonu (nakli) bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Yumurta bağışı olarak da adlandırılır. Yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisi , özenle seçilmiş yumurta donörlerinden (bağışcısı) yumurta toplama yöntemi ile elde edilen yumurtaların, baba adayından alınan embriyo olmaya uygun spermler ile yumurtaların döllenme işlemine denir. Elde edilen yumurtalar ve spermlerin döllenmesinden sonra embriyo oluşur ve oluşan embriyo 3 ile 5 gün arasında anne rahmine transfer edilir.

  Yumurta Donasyonu Tedavisine Ne Zaman Başvurulur?

  Yumurta donasyonu tedavisine, yapılan tüm testler sonucunda anne adayında embriyo olmaya uygun yumurta bulunmaması sonucunda başvurulur. Yani klasik tüp bebek süreci izlenmez. Böylelikle anne adayına tüp bebek sürecinde kullanılan ilaç ve iğneler kullanılmaz. Çünkü embriyo için gerekli yumurta başka bir yumurta bağışçısından toplanır. Bu yüzden klasik tüp bebek yönteminde kullanılan yumurta geliştirici iğne ve ilaçlar, yumurta bağışçısı yapacak bayana uygulanır. Bu süreç işlerken yumurta nakli yapılacak anne adayına, nakil yapılacak olan embriyoların rahim içine tutunmasını sağlamak için rahmin iç duvarını geliştiren ilaç tedavisi uygulanır.
  Yumurta nakli sürecinde profesyonel tüp bebek ekibi tarafından %100 başarı amaçlanır ve bunun için olağanüstü bir çaba sarfedilir. Yumurta donasyonunda her nekadar da %100 başarı amaçlansa da , anne adayının yaşı , fiziksel ve hormonsal sağlığı başarı oranını çok etkilemektedir.

  Yumurta Bağışçısı (Donörü) Nasıl Seçilir ?

  Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde yumurta bağışcısı (donörü) seçimi çok titiz bir süreç sonrası seçilir. Yumurta bağışçısına sağlıksal tüm testler yapılır. Donörün aile yapısı, fiziksel ve ruhsal sağlık durumu, genetik hastalıkları incelenir ve bu etkenlerin sağlıklı olduğundan emin olunur. Ayrıca yumurta bağışçısının kaş, saç, göz rengi, vücut yapısı, ten rengi gibi özelliklerine titizlikle dikkat edilir ve yumurta nakli yapılacak alıcı çifte en uyumlu donör seçilmesine büyük ölçüde önem verilir.
  Yumurta Nakli Hangi Durumlarda Önerilir?
  Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde yumurta donasyonu (yumurta nakli) tedavisine aşağıdaki maddelerde bulunan durumlarda başvurulur.

  • Çok az veya hiç kaliteli yumurta bulunmayan anne adaylarına,
  • Erken menapoz sürecine giren bayanlara,
  • Adet döneminin 2. Günü FSH değerleri 15 ‘den fazla olan bayanlara,
  • Birçok kez tüp bebek tedavisi gören fakat gebelik sağlanmayan anne adaylarına,
  • Gerçirdiği bir rahatsızlık sonucu itibari ile yumurtalıkları operasyon ile alınan veya yumurtalıklarında doku kaybı olan kişilere,
  • Kanser hastalığı süreci sonrası kemoterapi veya radyoterapi sonrası yumurta hücreleri zarar görmüş yada kaybolmuş kişilere,
  • Ailesinde veya kendisinde genetik bir hastalık olan kişilere önerilmektedir.

  Yumurta Donasyonu Yumurta Nakli İşleminden Önce Yapılan Testler Hangileridir ?

  • Yumurta Verici profili formu doldurulur.
  • Doktorunuz, tüp bebek uzmanı Jin.Op.Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen tarafından ilk değerlendirme ve muayene yapılır.
  • Yumurta bağışçıları klamidya , HIV, hepatit B ve C, sitomegalovirus, sifiliz gibi enfeksiyon hastalıkları, kistik fibrosis taraması ve karyotip analizi gibi genetik hastalıkları açısından araştırılmıp, mevcut Rh durumları ve kan grubu saptanmış kişilerdir. Ayrıca belli etnik kökeni olan yumurta bağışçılarında talasemi ve orak hücreli anemi açısından hereken tüm test ve taramalar yapılmış, titiz ve ayrıntılı kontrolden geçen kişilerdir.
  • Gonore, Klamidya, Ureaplasma ve Mycoplasma için rahim ağzı kültürleri yapılır.
  • Anne adayı için ultrasound ile vajina yapısı detaylı olarak incelenir. Gerekli tüm jinekolojik muayeneler yapılır. Rahimde herhangi bir anatomik bozukluk olup olmadığı tespit edilir ve gereken tedavi uygulanır.
  • Baba adayına spermiogram testi yapılır. Spermiogram testi; Erkekte bulunan spermlerin embriyo oluşturacak kadar kaliteli sperm olup olmadığını anlamak için yapılan testtir.
  • Bayan için gebeliği ilgilendiren hormon kontrolleri yapılır ve herhangi bir aksaklık varsa tespit edilir.
  •  Anne ve baba adayına kan testi yapılır ve herhangi bir enfeksiyon hastalığı olup olmadığı tespit edilir.Bağışçıların kimlikleri kesinlikle gizli tutulmaktadır. Tedavi öncesi bağışçı ve alıcıdan (hastadan) yazılı izin belgesi alınmaktadır. Labaratuvar ortamında döllenen yumurtalar ile sağlıklı embriyolar, anne ve baba adayının istekleri ile ilerleyen zamanlarda kullanılmak amacı ile dondurulup saklanabilir.Tüm test sonuçlarından elde edilen veriler ile tedavi sürecinin nasıl olacağı belirlenir.

  Yumurta Nakli (Donasyonu) Yöntemi ile Tüp Bebek Tedavisi Süreci ve Aşamaları Nelerdir?

  Yumurta bağışçısı ve hasta arasındaki adet günü ayarlaması yapılır ve ilaçlar başlanılır.
  Bağışçıya yumurta büyütme tedavisi yapılırken, alıcı olan hastaya adetinin 2. günü yerleştirilen embriyoların rahime tutunmasını sağlamak amacı ile rahim iç tabakasını kalınlaştıran östrojen tedavisi başlanır.
  Bu hazırlık aşamaları hastanın kendi ülkesinde kolaylıkla yapılabilir. Yumurta donasyonu hazırlık süresi ortalama 10 gün sürer ve yaklaşık olarak 12.gün hastanın Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri’nde olması istenilir. Vericinin yumurtalarının toplandığı gün eşden alınan sperm örneği ile döllenme (mikroenjeksiyon) işlemi yapılır. Anne adayına ise aynı gün vaginal progesteron başlanır. 3 veya 5 gün gün sonra gelişen embriyolar anne adayının rahmine yerleştirilir.
  Yumurta transferinden 12 gün sonra, kanda gebelik testi yapılır ve gebelik sonucu öğrenilir.
  Hastaların Kıbrıs’ta kalış süresi en fazla 5 gündür.
  Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ‘mizde tedavi sürecine başlayan tüm çiftlerin tedavisi sürecinde tüm soru ve ihtiyaçları karşılayan bir hasta koordinatörü bulunmaktadır. Koordinatörümüz soruların ve tedavi bilgilerinin doktor ile hasta arasındaki bilgi akışını sağlamaktadır. Ayrıca hastalarımızın %90 ‘ından fazla olan kısmı yurt dışı kaynaklı olduğu için, gereken uçuş, konaklama ve transfer planlamaları istenildiğinde koordinatörümüz tarafından yapılmaktadır.

  Yumurta Donasyonu Başarı Oranları ve Sonuçlar:

  Yumurta bağışında vericinin kısırlık problemi olmadığından ve bu nedenle daha kaliteli yumurtalar elde edilebilindiğinden başarı oranları çiftlerin kendi yumurta ve spermlerini kullanarak yapılan uygulamalara göre daha yüz güldürücüdür.
  Bu uygulamaları yapan tüp bebek uzmanı Jin.Op Dr. Mürüde Çakartaş Dağdelen ve ekibinin %80 üzerinde başarı oranları mevcuttur.
  Önemli NOT: Kıbrıs tüp bebek merkezimizi diğerlerinden ayıran en önemli farklarımızdan birisi de donör seçimi konusundaki hassasiyetimizdir. Merkezimizde, USHRE ve ASRM gibi saygın uluslararası üreme derneklerince güncellenip yayınlanan klavuzlara birebir uygun olarak donör seçimi yapılmaktadır.
  En iyi tüp bebek merkezi Kıbrıs’ta Yumurta Donasyonu fiyatlarını öğrenmek için lütfen BURAYA tıklayarak veya iletişim bölümündeki telefonlar ile bize ulaşınız.