Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı
RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı

  Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı

  Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı: Bilindiği üzere tüp bebek yöntemi baba adayından alınan sperm örneklerinin anne adayından alınan yumurtalar ile kültür ortamında döllenmesini sağlayarak tekrar anne adayının rahmine yerleştirilmesi ile oluşturulan bir gebe kalma yöntemidir. Peki baba adayında aşırı kısırlık söz konusu ise o zaman ne olacak? Böyle durumlarda mikroenjeksiyon yöntemi devreye giriyor.
  Bu yöntem ile baba adayından alınan sperm örneği kıldan bile daha ince olan bir iğne ile anne adayından alınan yumurtaya enjekte ediliyor. Mikroenjeksiyon şiddetli erkek kısırlıklarında babadan alınan spermin fonksiyonunun bozuk olduğuna dair kanıtlar varsa ve bu durum tüp bebek tedavisinde başarı oranını düşürüyorsa o zaman devreye sokulur. Mikroenjeksiyon ve Tüp Bebek Yönteminin Farkı aşağıda daha detaylı anlatılmıştır.

  Aşırı Kısırlık Nedir?

  Aşırı kısırlık baba adayından alınan sperm örneklerinin akrozom reaksiyonlarının gerçekleşmesini sağlamaması, yani döllenmeyi gerçekleştiren hareketliliğin oluşmaması durumudur. Bu durumda erkeğin üreme organından cerrahi yöntemlerle alınan sperm örnekleri kullanılır.
  Mikroenjeksiyon olayının gerçekleşebilmesi için bu gereklidir. Çünkü akrozom olmazsa tüp bebek tedavisi yüzde yüz başarısız olur. Bir diğer sebep ise tek taraftan kaynaklanan genetik problemlerin döllenmeyi gerçekleştiren sperm dışında kalan diğer spermlerde DNA kirliliğine yol açmasıdır.

  Mikroenjeksiyon Yönteminin Başarı Oranı Nedir?

  Mikroenjeksiyon yönteminin başarı oranının yüksek olduğu düşüncesi çiftleri daha çok cezbetmektedir. Bu yöntem ile genetiği ve DNA ‘ sı bozuk olan bütün spermler dışarda bırakılarak sadece bir kaliteli sperm ile döllenme sağlanıyor. Normal tüp bebek tedavi yöntemlerine göre mikroenjeksiyon yönteminin daha yüksek başarı oranının olma düşüncesinden dolayı amacının dışında daha çok kullanılmaya başlayan bir yöntemdir.
  Önemli bir ayrıntıyı atlamamakta fayda var ki, kısırlığı henüz kanıtlanmış bir erkeğin sperm analizlerinde bir veya birden fazla değerin normal değerlerin altında çıkması mikroenjeksiyon için yeterli bir neden değildir. Ayrıca belirmek gerekirse bu yöntem ile tüp bebek yöntemi başarı oranları hemen hemen aynıdır.

  Mikroenjeksiyon Yöntemine Başvurmak Ne kadar Doğru?

  Mikroenjeksiyon yöntemine sadece gerçekten ihtiyacı olanlar başvurmalı. Bunlar kısırlığı çok yüksek olan ve tüp bebek tedavi yöntemi ile dahi çocuk sahibi olamayacak çiftlerdir.

  Yorumlar