RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Ovulasyon İndüksiyonu

  Ovulasyon İndüksiyonu

  OVULASYON İNDÜKSİYONU YUMURTALIKLARIN İLAÇLARLA UYARILMASI AŞAMALARI NELERDİR?

  Ovulasyon indüksiyonu  “kontrollü overyan hiperstimulasyon”  nedir? Aşamaları nelerdir? Gelin beraber inceleyelim. Tüp bebek (İVF) tedavisinde başarı şansını artırmak için normalde ayda bir tane gelişen yumurta sayısını çoğaltmak gerekir. Böylece daha sağlıklı ve çok sayıda yumurta elde edebiliriz. bu işlem tüp bebek tedavisinde başarıyı artıran olmazsa olmazlardan bir aşamadır.Yumurtalıkların ilaçlarla kontrollü bir şekilde uyarılarak yumurta sayısını artırma işlemine ovulasyon indüksiyonu, yumurtalıkların ilaçlarla uyarılması işlemi denmektedir.

  Ovulasyon İndüksiyonu Tüp Bebek Tedavisi İVF Protokolleri Neye Göre Belirlenir?

  Tüp bebek tedavilerini belirlemede hastanın hikayesi büyük önem taşır.Hasta yaşı , daha önce yapılan tedaviler , hastanın bu tedavilere verdiği yanıt , varsa daha önce yapılan tüp bebek tedavilerinin embrioloji raporları incelenmelidir.
  Hastanın adetinin 2. veya 3. gününde yapılan hormon testlerinden özellikle  FSH değeri önem taşıyan faktörlerdendir. Anti-Müllerian Hormon (AMH) değerleri ve antral folikül sayımı da hastanın yumurta rezervini gösteren en önemli belirteçlerdendir.
  Hazırlık aşamasında yumurtlama ilaçlarının vereceği cevabı artırmak için 1-2 ay süresince doğum kontrol hapı kullanmak gerekebilir. Yumurtalıkları uyaran ilaçların hemen hemen hepsi enjeksiyon ”iğne” yolu ile kullanılmaktadır.

  Ovulasyon İndüksiyonu,Yumurtaların Çatlatılması Çatlatma İğnesi ve OPU

  Tüp bebek tedavilerinde kısa ve uzun protokoller kullanılabilir. Doğum kontrol hapı kullanımının ardından Decapeptyl, Lucrin, Zoladex gibi enjeksiyonlar ortalama adetin bir hafta öncesinden (uzun protokol ) veya adetin ilk günü (kısa protokol ) uygulanabilir.
  GnRH analoglarını kullanırken gördüğünüz adetle birlikte yumurtalıkları uyarıcı ilaçlara başlanacaktır (ortalama 7-10 gün).Yumurtalıklarda gelişen yumurtalar, yapılan ultrason ölçümleri (folikülometri) ve hormon ölçümler (E2 ve Progesteron) ile takip ediliyor.
  Yeterince büyüyen yumurtaların olgunlaşması için HCG (human chorionic gonadotropin) adlı ilaç (Pregnyl, Ovitrelle) belirtilen saatte uygulanır ve 34 – 36 saat sonra yumurta toplama işlemi (OPU) yapılır.

  Embriyo Transferi 

  Embriyo transferi, toplamadan sonraki 2. , 3. , bazan de 5. günü spermlerle elde edilen yumurtaların laboratuar ortamında birleştirilmesinin ardından oluşan embrioların rahim içine yerleştirilmesidir.Günümüzde 5. gün yapılan embriyo transferinin başarıyı daha çok arttırdığı bilinmektedir bu yüzden 5. gün embriyoları tercih edilmektedir.

  Tüp Bebek İşleminde Tedavinin İptali

  Hastalarda tedavi iptali, hastaların yaklaşık % 10 ‘unda çeşitli nedenlerle; yetersiz yumurta gelişimi, erken yumurtlama, hormonlarda istenmeyen değişiklikler gibi yumurta toplama işleminden önce işlemin sonlandırılmasıdır. Bu gibi durumlarda yumurta donasyonu ya da tandem tedavisi önerilmektedir .