RANDEVU TALEP ET

ONLINE RANDEVU

*Saat 19.00’ dan sonraki online randevu talepleriniz için tarafınıza saat 09.00’ dan sonra geri dönüş yapılacaktır.

  Randevu İçin Hemen Arayın!

  Mikro Tese ve Tese, Tesa

  Mikro Tese ve Tese, Tesa

   
   

  TESA TESE MİKRO TESE NEDİR?

   
  TESA TESE Mikro TESE yontemi, erkeklerin menisinde çeşitli sperm sorunlarından dolayı  saģlıķlı spermlerin hiç mevcut olmadığı durumda tüp bebek tedavilerinde kullanılıyor. Bu yöntem gebeliğin elde edilmesi açısından bizlere başarılı sonuçlar vermekte olup pek çok çiftin bebek sahibi olma mutluluğuna da şahit olmamızı sağlamıştır.
  Erkeklerde gerekli olan canlı spermlerin doğal yollar ile çıkamaması durumunda TESE/TESA gibi yöntemlere başvurulmaktadır. Sağlıklı bir tüp bebek tedavi öncesinde bayandan yumurtalar alınırken, erkekten de sperm örneği alınmaktadır. Fakat erkekten doğal yollar ile sağlıklı sperm elde edilemiyorsa, TESE / TESA/ Mikro TESE gibi yöntemler ile cerrahi müdahale sonucu sağlıklı spermlerin bulunması sağlanır. Bu yöntemler ile canlı sağlıklı spermler elde edildiği takdirde gereklilik durumunda aşılama veya tüp bebek tedavilerinde uygulanılması önerilmektedir.
   
   

  TESA ( Testiküler, Sperm Aspirasyonu) Nedir ?, Nasıl Uygulanır?

   
  TESA ( Testiküler, sperm aspirasyonu) spermlerin, doğal yollarla dışarıya çıkamaması sonucu uzman ürolog tarafından erkeğin testislerinden iğne yardımı ile sperm hücresi elde etme yöntemidir. Böylelikle ürolog sperm kanallarına iğne ile girerek sperm bulmaya yardımcı olabilmektedir.
  TESA operasyonu lokal anestezi ile yapılmaktadır. Ameliyat değildir. Herhangi bir yarma / dikiş/ kesi uygulanmayan bir yöntemdir. Bundan dolayı hasta aynı gün taburcu olur ve günlük yaşantısına devam edebilmektedir. Istirahat etmesini gerektirecek bir durum yoktur. Bu yöntem ile istenilen sağlıklı olgun spermler elde edildiği takdirde mikroenjeksiyon (ICSI) işlemi uygulanabilmektedir.
   
   

  TESE ( Testiküler, Sperm Ekstroksiyonu) Nedir, Nasıl Uygulanır?

   
  İleri derecede sperm azlığı oluşmuş erkekler için uygulanan bu yöntem, uzman ürolog tarafından cerrahi operasyon ile lokal anestezi eşliğinde testisler açılır ve ameliyat mikroskobu ile inceleme yapılarak doku parçalarının alınması sağlanır. TESE işlemi testislerden biopsi ve parça alma işlemidir. TESA işlemi sonuç vermediği durumlarda TESE işlemine başvurulmaktadır.
  Azosperm problemi yaşayan bir çok erkekte urologlar TESE yöntemine başvurur ve bu sayede sperm elde edilmesini sağlamaktadır.
  Bilinmelidir ki, spermin çıkıp çıkmama ihtimali yarı yarıya olabilmektedir. Fakat ameliyat mikroskobu sayesinde sperm bulma olasılığının daha yüksek olduğu bölgeler daha iyi ayırt edilebildiği için bu durum şans oranını arttırabilmektedir.
  TESE işlemi de TESA işlemi gibi lokal anestezi eşliğinde uygulanmakta, ve hasta aynı gün hastahaneden ayrılabilmekte ve  günlük yaşantısına devam edebilmektedir.
   

  TESA / TESE İşlemleri  Kimlere Uygulanabilir?

   

  • Sperm kanallarında tıkanıklık oluşması yada doguşdan hiç sperm bulunmaması durumunda
  • Gençlik ya da yetişkin dönemde yüksek ateşe maruz kalacak bir hastalık geçirmiş veya sperm hücrelerini bozacak ilaćlar kullanılmışsa
  • Genetik yada hormonal sebeblerden kaynaklı sperm çıkışı olmuyorsa

   
  Yukarıda belirtilen durumlardan dolayı sperm hücresi çıkmıyor ve baba olma isteğinizi bu durumların engellediğini düşünüyorsanız artık fazla düşünmeyin. Çünkü biz İVOX Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak sunmuş olduğumuz bu tedavi yöntemleri ile sizlere baba olma hayallerini gerçeğe dönüştürme umudu olmaktayız.
   
   

  Mikro TESE ( Mikroskobik Testiksler Sperm Ekstrasyonu) Nedir, Nasıl Uygulanır?

   
  Testislerden sperm üretimi bulunmayan azosperm erkek hastalarımız için ameliyat mikroskobu kullanılarak yapılan ve mikroskobik yöntem sayesinde spermlerin olduğu yeri tespit etmemizi  sağlayan bir yöntemdir. TESA / TESE uygulamalarında sperm elde edilemese bile, bu yöntemin kullanılması sayesinde çok yüksek bir oranda sperm elde edilmesini saģlamıştır.
  Mikro TESE işlemi cerrahi bir yöntem ile uzman üroloğumuz tarafından maske anestezisi altında erkeğin yumurtalıklarının açılıp mikroskop ile incelenmesidir.
  Cerrahi bir yöntem olması ve mikroskop eşliğinde yapılması dolayısı ıle sperm aranırken çok az sayıda doku zarar görebilmektedir.
  TESE işlemi ile elde edilen dokular embriyolog tarafından labaratuvar ortamında kesilir ve yıne emrıyolog tarafından sperm hücrelerinin ayıklama işlemini gerçekleştirirler. Ayıklanan spermler, tüp bebek tedavisi için mikroenjeksiyon yontemi ile kullanılmak üzere hazırlanır.
  Bilmelisiniz ki, azosperm erkeklerden sperm alınabilmesi ve bulunabilmesi için günümüz tıp teknolojisinde kullanılan en başarılı yöntemin ,mikro tese ( mikroskobik testiküler sperm ekstrasyonu) olduğunu söyleyebilmek mümkündür.
   
  ÖNEMLİ NOT; Bu işlemler sonucunda canlı / kaliteli sperm bulunmayabilir. Bunun nedenleri  kişinin mevcut sağlık problemlerine göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca bu yöntemlerden hangisinin uygun olup kullanılacağına tüp bebek uzmanı ve üroloji uzmanının durum değerlendirmesi sonucunda karar verilmektedir. Bu durumda sperm donasyonu tedavisi önerilebilir. Doktorumuz Op Dr Mürüde Çakartaş Dağdelen ve ekibi sizleri en ayrıntılı bır şekilde değerlendirip gerekli tedaviyi uygulamaktadırlar.